Szanowni Państwo,
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dn. 13 lipca 2023 r. zmieniającą ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawa ocenowa (znana też jako ustawa OOŚ). Oznacza to, że przepisy ustawy weszły w życie
Zapraszamy na kolejną edycję szkolenia o problematyce uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (tzw. ustawa ocenowa).
Oprócz zmian wprowadzanych zapisami ustawy prelegentki omówią praktykę rynkową.- jak poprawnie stosować przepisy i wykorzystywać je w taki sposób aby minimalizować ryzyko, jakie są najczęstsze błędy w staraniu się o DŚU, na co przygotować się w przypadku wejścia zapisów nowelizowanej ustawy.
Jak w przypadku poprzednich edycji szkolenie podzielone na dwie część: prawno-praktyczną oraz praktyczną. Część prawna zostanie poprowadzona przez mec. Agnieszkę Skorupińską, która zinterpretuje obowiązujące i przyszłe przepisy, możliwe ich zastosowanie, zwróci Państwa uwagę na “punkty zapalne“, czy wskaże błędy i problemy jakie pojawiają się w pracy specjalistów departamentów ochrony środowiska. Z kolei część praktyczną prowadzić będzie Magdalena Ozimek, której wieloletnie doświadczenie i dziesiątki przygotowanych dokumentacji środowiskowych pozwoli Państwu zapoznać się z tematyką DŚU “od kuchni”.
Szczegóły szkolenia
TERMIN
FORMUŁA
Koszt
Prelegentki
agnieszka skorupińska (część prawno-praktyczna)
magdalena ozimek (część praktyczna)
Wśród głównych zmian jakie przewiduje nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie i o jakich będziemy mówić na proponowanym szkoleniu należy wyróżnić:
- doprecyzowanie, ujednolicenie przepisów, nowe definicje
- nowe obowiązki inwestora w karcie informacyjnej doprecyzowanie i uszczegółowienie prognozy oddziaływania na środowisko (w tym doprecyzowanie braku konieczności sporządzania)
- przeprowadzanie oceny oddziaływania na środowisko z obowiązkiem badań terenowych
- obowiązek sporządzania inwentaryzacji przyrodniczej
- obowiązek weryfikowania przez organ zaraz po wszczęciu postępowania, na jego pierwszym etapie, zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- ocena oddziaływania bez etapu screeningu (opiniowania) i bez KIP
- nowe kompetencje regionalnego dyrektoriatu ochrony środowiska
- nowe wyłączenia wynikające z art. 72 ust. 2
- elektronizacja postępowań zmiany w zastosowaniu kar
- wymóg przygotowania analizy zgodności lokalizacji z MPZP
- raport powinien zawierać opis “rozsądnych” alternatywnych rozwiązań
- stworzenie wiążącej mocy postanowień uzgadniających warunki realizacji przedsięwzięcia
- zmiany w transgraniczności oceny oddziaływania na środowisko
PRELEGENTKI:
Agnieszka Skorupińska, adwokat i partnerka praktyka Prawa Ochrony Środowiska i ESG kancelarii Rymarz Zdort Maruta.
Jest adwokatem z ponad piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska, zasobów naturalnych, a także regulacjach z zakresu ESG. Doradza przedsiębiorstwom w aspektach regulacyjnych, postępowaniach sądowych, projektach inwestycyjnych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, transakcji fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Przez ostatnie sześć lat Agnieszka współpracowała z międzynarodową kancelarią, gdzie kierowała Praktyką Prawa Ochrony Środowiska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, a także koordynowała działania w zakresie ESG na poziomie Europy Środkowo-Wschodniej. Jako doradca skutecznie doradzała m.in. spółkom z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, gospodarki odpadami, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii, górniczego, samochodowego, odzieżowego, nieruchomościowego oraz spożywczego.
Magdalena Ozimek, Pełnomocnik w firmie doradczej EcoCare, specjalizującej się w procesach inwestycyjnych.
Ekspertka to wieloletni praktyk w pozyskiwaniu decyzji środowiskowych i inwestycyjnych. Na codzień pomaga przedsiębiorcom w procesach inwestycyjnych od strony praktyki. Wieloletni trener.
Agnieszka Kawala
Zespół dlaenergetyki.pl
tel. 22 118 47 17
tel. kom. 531 447 700
e-mail: agnieszka.kawala@dlaenergetyki.pl
Formularz kontaktowy