Szanowni Państwo,
Rok 2023 i lata ubiegłe były okresem wprowadzania wielu nowy regulacji środowiskowych. Dlatego też, jak co roku, proponujemy Państwu szkolenie “Sprawozdawczość i opłaty za korzystanie środowiska“, które przypomni Państwu obowiązki sprawozdawcze, jakie mają Państwo do wypełnienia w zbliżającym się I kwartale 2024. Wiedza zdobyta podczas szkolenia pozwoli na należyte przygotowanie się do ewentualnej kontroli w zakładzie, a tym samym na uniknięcie sankcji finansowych.
Celem przestawianego szkolenia jest wyjaśnienie obowiązków sprawozdawczych i opłatowych oraz omówienie i przedstawienie na przykładach prawidłowych sposobów wypełniania wykazów na temat opłat za korzystanie ze środowiska, w tym na podstawie informacji zawartych w raporcie wprowadzonym do Krajowej bazy (KOBIZE) za 2023 rok, a rozliczanych w roku 2024, zgodnie z art. 286 ustawy Prawo ochrony środowiska.
Przypominamy, że raz w roku do 31 marca podmioty korzystające ze środowiska przedkładają marszałkom województw wykazy za rok poprzedni zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych z tego tytułu opłat. Przedsiębiorstwa, które korzystają ze środowiska ustalają we własnym zakresie wysokość należnych opłat za korzystanie ze środowiska za okres, w którym korzystanie miało miejsce. Opłaty wnoszone są za rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca następnego roku. Opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wynikające z eksploatacji urządzeń, wnoszone są na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska, a pozostałe opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.
Dodatkowo m.in.:
- do 28 Lutego – obowiązek złożenia raportu o wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza. Sprawozdanie należy składać poprzez system KOBIZE.
- do 15 Marca – obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami za rok 2021, za pomocą modułu sprawozdawczości w systemie BDO
Szczegóły wydarzenia:
TERMIN ONLINE
TERMIN WARSZAWA
FORMUŁA HYBRYDOWA
KOSZT ONLINE
KOSZT WARSZAWA
Prowadząca: Ekspert niezależny, kierownik referatu w Departamencie Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń dotyczących obowiązków sprawozdawczych wobec urzędów marszałkowskich.
W trakcie wydarzenia omówione zostaną najczęściej występujące rodzaje korzystania ze środowiska, poznają Państwo podstawy prawne i merytoryczne ustalania opłat za korzystanie ze środowiska, w tym opłat dotyczących emisji pochodzącej z urządzeń klimatyzacyjnych oraz spawania i malowania oraz środków stosowanych do dezynfekcji. Przedstawione zostaną nowe regulacje prawne dotyczące opłat w zakresie emisji substancji do powietrza, wynikające z art. 286 ustawy Prawo ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu przyporządkowania listy substancji raportowanych do Krajowej bazy w stosunku do wykazu opłatowego, z wyjaśnieniem zasad dotyczących opłat za rodzaje pyłów, w tym sadzy, a także nowe zasady prowadzenia rejestru BDO oraz składania wniosków, poprzez konto w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami.
Prowadząca przedstawi praktyczne przykłady naliczania opłat, a także prawidłowe wypełnianie obowiązujących wzorów formularzy z wykorzystaniem dostępnych metod obliczeniowych.
Materiały szkoleniowe zawierają zbiór przepisów prawnych i zasad, stanowiących podstawę do naliczania opłat środowiskowych, oraz wniosków rejestrowych, aktualizacyjnych i o wykreślenie z rejestru BDO
Wśród głównych zagadnieniach szkolenia znalazły się m.in:
- System opłat za korzystanie ze środowiska – podstawy prawne i ogólne zasady
- Przygotowanie wykazu opłatowego za 2023 rok na podstawie danych i informacji wprowadzanych do Krajowej bazy
- Opłaty za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza – rodzaje źródeł podlegających opłatom
- Opłaty za składowanie odpadów
- praktyczne przykłady przedstawione na wzorach formularzy
- Metodyka naliczania opłat dla instalacji wymagających pozwolenia
- Praktyka i przykłady w sprawozdawczości
- Kontrole w zakładach
- Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) – Rejestr
- Omówienie projektowanych zmian w przepisach prawnych w zakresie sprawozdawczości
Informacje organizacyjne:
Koszt udziału w szkoleniu online wynosi 1170 zł netto za jedną osobę (jedno stanowisko). Dla szkolenia stacjonarnego koszt wynosie 1370 złotych netto. Ceny obowiązują na 7 dni przed datą realizacji szkolenia. Po tym terminie koszt udziału w szkoleniu wzrasta o 200 zł netto.
Szkolenie online odbędzie się na platformie ClickMeeting. Podczas spotkania oprócz transmisji głosu oraz obrazu prelegenta, na monitorze będzie wyświetlana prezentacja, którą również otrzymają Państwo w wersji elektronicznej. Będzie również dostępny czat na którym będą mogli Państwo zadawać pytania, wymieniać się spostrzeżeniami i uwagami. Na kilka dni przed szkoleniem będzie możliwość wzięcia udziału w krótkiej transmisji próbnej, podczas której będą Państwo mogli zapoznać się z platformą oraz przetestować jej wszystkie funkcjonalności z naszą pomocą. W sprawie dodatkowych pytań technicznych służymy pomocą pod numerem telefonu kom. 602 62 62 43
W razie pytań pozostaję do dyspozycji
Agnieszka Kawala
Zespół dlaenergetyki.pl
tel. 22 118 47 17
tel. kom. 531 447 700
e-mail: agnieszka.kawala@dlaenergetyki.pl