Szanowni Państwo,
W związku zaawansowanymi pracami nad nowymi regulacjami oraz rewolucyjnymi zmianami w systemie zagospodarowania przestrzennego zapraszamy na szkolenie “Reforma w systemie planowania przestrzennego oraz Prawo budowlane w elektroenergetyce, ciepłownictwie oraz branży gazowej 19.07.2023 r.“
Szkolenie organizujemy w związku z rewolucyjnymi zmianami w systemie planowania przestrzennego, których procedowanie właśnie dobiega końca. Dodatkowo omówimy zmiany w prawie budowlanym dotyczącymi branży energetycznej, które miały miejsce w ostatnim roku oraz projektowane zmiany, które mają wpływ na inwestycje w branży enrgetycznej.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzenny przewiduje nowe dokumenty i narzędzia w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym m.in. plan ogólny, zintegrowany plan inwestycyjny, będący szczególnym rodzajem planu miejscowego. Dokonuje także ona zmian w zakresie planowania i konsultowania inwestycji sieciowych. Nowe regulacje zostaną omówione z uwzględnieniem elementów istotnych dla branży przesyłowych – zwłaszcza w zakresie ułatwień, które mają zostać wprowadzone przy uzyskiwaniu decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego, możliwości sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w postępowaniu uproszczonym oraz zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami i ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które będą przekładać się na wysokość odszkodowań z tytułu wywłaszczenia czy wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.
Zmiany w ustawie Prawo Budowlane mają znaczący wpływ na realizację inwestycji sieciowych i związanych z budową czy eksploatacją przyłączy. Oprócz takich nowości jak elektroniczny dziennik budowy, elektroniczna książka obiektu budowlanego, pojawiły się przepisy dotyczące usprawnienia w zakresie przyłączania inwestycji do sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych, gazowych.
Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa w dniu 1 lipca 2023 r w związku z tym spodziewaną datą rozpatrzenia przez Senat jest 21 lub 22 czerwca.
Szkolenie skierowane jest do branży energetycznej i ciepłowniczej (OZE i inne jednostki wytwórcze, OSD, OSP, gaz).
Szczegóły:
TERMIN
FORMUŁA
Koszt
Prelegenci:
MEC. IWO FISZ (REFORMA PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO)
MEC. KONRAD LACH (PRAWO BUDOWLANE I POZOSTAŁE AKTÓW REGULUJĄCYCH PROCES BUDOWLANY)
Na szkoleniu omówimy założenia zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (w tym najistotniejsze wnioski wynikające ze zmian w projekcie) oraz:
- Plan ogólny oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej
- Inwestycje niezgodne z planem miejscowym oraz zmiany zagospodarowania terenu
- Ułatwienia przy uzyskiwaniu decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego
- Zmiany zasad wydawania warunków zabudowy ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury wytwórczej i przesyłowej
- Wpływ zmian na planowanie i realizację inwestycji wytwórczych i sieciowych
- inne ustawy (w tym ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych czy ustawa o gospodarce nieruchomościami).
- Pozwolenie na budowę
- Zmiany definicji w prawie budowlanym
- Istotne akty prawne
- Budowa przyłączy
- Projektowane zmiany Prawa budowlanego
Koszt szkolenia – 1170 zł netto za jedno stanowisko
Prelegenci:
Mecenas Ivo Fisz – Kancelaria Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Prawni. Ekspert z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Na co dzień zajmujący się problematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego, gospodarką nieruchomościami i dostępem do informacji publicznej. Posiada doświadczenie w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych. Problematykę prawa administracyjnego zna również z punktu widzenia organu administracji. W latach 2013-2017 był członkiem pozaetatowym Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu. Od lat prowadzi szkolenia z zakresu gospodarki przestrzennej, prawa administracyjnego dla przedsiębiorców i urzędników. Praktykę łączy z zainteresowaniami naukowymi. Jest autorem artykułów dotyczących prawa i postępowania administracyjnego.
Mecenas Konrad Lach – Associate w zespole Infrastruktury w kancelarii prawnej SSW Pragmatic Solutions. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa budowlanego, cywilnego oraz gospodarczego, w tym prawa zamówień publicznych. Posiada doświadczenie przy obsłudze klientów na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz w trakcie realizacji projektów infrastrukturalnych, w tym przy bieżącym doradztwie kontraktowym świadczonym zarówno na rzecz podmiotów publicznych, jak i prywatnych. Był członkiem zespołów doradzających przy przeprowadzeniu czołowych inwestycji drogowych oraz kolejowych w Polsce. Wspierał klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi oraz przed Krajową Izbą Odwoławczą. Dotychczasowe doświadczenie zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych specjalizujących się w obsłudze zamawiających oraz wykonawców z branży kolejowej, drogowej oraz IT, a także w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie zajmował się procedurami kontroli postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz zadaniami związanymi z wdrażaniem programów i strategii Unii Europejskiej.
Pozostaje do Państwa dyspozycji
Anna Siwek
Manager ds. Rozwoju i Szkoleń
tel. 22 118 47 17
tel. kom. 696 038 050
e-mail: anna.siwek@dlaenergetyki.pl
Zespół Dla Energetyki www.dlaenergetyki.pl