
Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z kolejną edycją szkolenia, na którym poruszymy kwestie związane z przyłączeniem odbiorców do sieci ciepłowniczej. Szkolenie będzie trwało 2 dni – 9 i 10 czerwca 2025 oraz odbędzie się w formule online (platforma ClickMeeting)
Prelegentami wydarzenia będą Pan Mecenas Tomasz Ogłódek oraz Pan Stanisław Karnowski.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z opiekunem spotkania:
Ania Kuleta
kom. 660 244 977
anna.kuleta@dlaenergetyki.pl
Harmonogram oraz omówienie przebiegu i celu wydarzenia
I dzień
Prowadzony w całości przez mec. Tomasza Ogłódka, zostanie poświęcony przedstawieniu kompleksowej wiedzy na temat przyłączeń do sieci ciepłowniczej, w tym ram prawnych, obowiązków przedsiębiorstw i inwestorów oraz praktycznych aspektów zawierania umów przyłączeniowych. Uczestnicy zdobędą aktualną wiedzę (stan prawny: kwiecień 2025) przydatną w planowaniu i realizacji przyłączeń. Zostanie omówione polskie prawo energetyczne (ustawa Prawo energetyczne i akty wykonawcze – rozporządzenie ws. funkcjonowania systemów ciepłowniczych oraz rozporządzenie taryfowe). Pierwszy dzień to także część wykładowa z przykładami – wyjaśnienie koncepcji przyłączenia na warunkach pozataryfowych i omówienie wzorców takich umów.
Uczestnicy po szkoleniu będą posiadać pełen obraz procesu przyłączenia do sieci ciepłowniczej – od zgłoszenia, przez warunki i umowę, po realizację – oraz znać prawa i obowiązki obu stron. W skrócie: przedsiębiorstwo ciepłownicze ma obowiązek przyłączać, gdy tylko są warunki, i musi czynić to terminowo oraz transparentnie (inaczej grozi interwencja URE). Wnioskodawca (odbiorca lub producent) ma prawo do równego traktowania i jasnej informacji; musi spełnić warunki techniczne i partycypować w kosztach wedle zasad taryfowych lub uzgodnionych.
harmonogram – DZIEŃ 1
Rejestracja Uczestników
Rozpoczęcie i wykład (T. Ogłódek)
Przerwa
Wykład (T. Ogłódek)
Przerwa
Wykład (T. Ogłódek)
Przerwa obiadowa
Wykład (T. Ogłódek)
Sesja pytań, QUIZ, zakończenie
II dzień
Będzie dokończeniem wystąpienia mec. Ogłódka (z dnia poprzedniego) oraz wystąpienie p. Stanisława Karnowskiego, który zaznajomi uczestników z ekonomicznymi aspektami procesu przyłączania odbiorców do sieci ciepłowniczej. Omówiona zostanie metodyka analizy opłacalności inwestycji – uczestnicy otrzymają praktyczny arkusz kalkulacyjny, który pozwoli na samodzielne oszacowanie opłacalności konkretnego projektu. Zostanie przedstawiony model oceny ekonomicznej projektów przyłączeniowych wraz z omówieniem wymogów formalnych oraz rzeczywistych przykładów analiz. Szczególny nacisk zostanie położony na ustalanie okresu zwrotu z inwestycji oraz poprawność jego obliczania, co ma kluczowe znaczenie w procesie decyzyjnym. Uczestnicy dowiedzą się również, jak weryfikować obliczenia dotyczące mocy zamówionej oraz jak postępować w sytuacjach, gdy przyłącze okazuje się ekonomicznie nieopłacalne – np. ze względu na jego długość, niską zamówioną moc cieplną lub wysokie straty przesyłowe. Omówione zostaną również przypadki, w których po wykonaniu przyłącza następuje zmniejszenie mocy zamówionej przez odbiorcę – jak prawidłowo reagować na takie zmiany i jakie działania mogą zabezpieczyć interesy przedsiębiorstwa.
HARMONOGRAM – DZIEŃ 2
8.00 – 14.30
Rozpoczęcie i wykład (T. Ogłódek)
Wykład (T. Ogłódek)
Przerwa
Wykład (T. Ogłódek)
Przerwa obiadowa
Wykład (S.Karnowski)
przerwa
Wykład (S. Karnowski)
Szczegóły szkolenia:
TERMIN
FORMUŁA
Koszt
Wsród zagadnień wydarzenia znalazły się m.in.:
Prelegenci:
mec. Tomasz Ogłódek
Stanisław Karnowski
Informacje organizacyjne:
Koszt udziału:
Online
- 1970 zł netto/os. – cena obowiązuje do 30 maja 2024
- 2170 zł netto/os. – cena obowiązuje od 31 maja 2024
Kontakt do opiekunów wydarzenia
ANNA KULETA
kom. 660 244 977
anna.kuleta@dlaenergetyki.pl