Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam do zapoznania się z praktycznymi warsztatami online “Klasyfikacja i oznakowanie chemikaliów w przedsiębiorstwie“.
Szczegóły szkolenia:
termin
FORMUŁA
koszt
Szkolenie organizujemy w związku z wieloma zmianami, które już nastąpiły oraz mają nastąpić w najbliższym czasie w obszarze omawianej problematyki.
Od 2024 roku przestał działać w Polsce system ELDIOM i wszystkie zgłoszenia są wykonywane przez portal PCN. Dodatkowo w tym roku nastąpią zmiany związane z przepisami CLP mające znaczący wpływ na mieszaniny przemysłowe. Zapewnienie zgodności produktów z nowymi przepisami ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia potencjalnych problemów i kar. Ze względu na zmiany w normach niektóre mieszaniny, które wcześniej uważano za bezpieczne, mogą teraz zostać zaliczone do kategorii niebezpiecznych. Będzie oznaczać to dostosowanie składu produktu i zmianę oznakowania na etykiecie.
W programie m.in.:
✔️ Kryteria klasyfikacji
-
- Jakie informacje są niezbędne z załącznika VI
- Podejście w klasyfikacji do nowych klas zagrożeń
- Okresy przejściowe
- Wiele innych
✔️ Zasady dotyczące oznakowywania chemikaliów według wytycznych rozporządzenia CLP
-
- Art. 17 rozporządzenia CLP
- Kod UFI
- Wiele innych
✔️ Ćwiczenia praktyczne z zakresu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP
Patron Medialny:
Prelegentka
dr Monika Wasiak – Gromek
Pełniła funkcję Naczelnika Wydziału Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP w Biurze do Spraw Substancji Chemicznych. Zajmowała się sprawami dotyczącymi rozporządzenia REACH oraz CLP, klasyfikacją i oznakowaniem chemikaliów. Ponadto reprezentowała Krajowe Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP (Polski Helpdesk ds. REACH) w unijnej sieci HELP NET, która działa w ramach ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) w Helsinkach. Była członkiem grupy roboczej Komisji Europejskiej w sprawie Klasyfikacji i Oznakowania Niebezpiecznych Substancji w Europejskim Biurze Chemicznym, członkiem Grupy Roboczej dot. Niebezpiecznych Preparatów oraz uczestnikiem spotkań Grupy Roboczej, która stanowiła jednostkę pomocniczą dla Komisji Europejskiej w zagadnieniach dotyczących Dyrektywy Preparatowej. Współpracuje z przemysłem w sprawie ustawodawstwa chemicznego, głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzeń REACH i CLP. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu przepisów w/w rozporządzeń oraz autorem licznych artykułów związanych z tą tematyką.
Szkolenia:
Przypominając
Rozporządzenie REACH w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów wraz z rozporządzeniem CLP w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania chemikaliów to kluczowe przepisy unijne dotyczące oceny chemikaliów i zarządzania nimi. Rozporządzenie REACH zostało ostatnio ocenione parę lat temu, gdzie stwierdzono, że REACH jest skuteczny, ale istnieją możliwości dalszej poprawy, uproszczenia i zmniejszenia obciążeń. Po dokonaniu oceny podjęto szereg działań o charakterze nielegislacyjnym (niektóre z nich zostały ukończone, inne nadal trwają), aby usprawnić wdrażanie rozporządzenia REACH. Ponadto, aby wywiązać się ze zobowiązań podjętych w strategii chemicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju, rozporządzenie CLP zostanie również poddane ukierunkowanej rewizji, wraz z innymi sektorowymi przepisami dotyczącymi chemikaliów.
Koszt szkolenia wynosi 1170 zł netto dla osób zgłoszonych do 15 kwietnia 2024 włącznie, dla zgłoszeń przesłanych po tym terminie koszt udziału w szkoleniu wzrasta o 200zł netto.
W razie pytań pozostaję do dyspozycji
Agnieszka Kawala
Zespół dlaenergetyki.pl
tel. 22 118 47 17
tel. kom. 531 447 700
e-mail: agnieszka.kawala@dlaenergetyki.pl